728 x 90

آتشی که فوران خواهد کرد - مروری بر رسانه ها

گزیده روزنامه‌های حکومتی
گزیده روزنامه‌های حکومتی

در روزنامه‌های حکومتی امروز اغلب به بحرانهای درونی رژیم پرداخته‌اند. ادامه جنگ گرگها بر سر غارت کرسیهای مجلس، بحران مسکن، و بیش از همه خیز نظام برای کشاندن مردم به میدان مین کرونا در ایام محرم.

روزنامه‌های باندهای مغلوب به بیانهای مختلف در این مورد هشدار داده‌اند.

روزنامهٔ مستقل: این روزنامه در مطلبی به‌نقل مصطفی معین وزیر اسبق علوم در رژیم نوشته است: «همه‌گیری کرونا یک بحران بهداشتی، اقتصادی و اجتماعی فراگیر است که می‌تواند ابعاد سیاسی و امنیتی هم پیدا کند. در همین زمان اندک از شروع کرونا که در آن قرار داریم؛ مصیبت و مرگ و میر فاجعه‌آمیز کرونا، سرپوش بر التهابها و تنشهای اجتماعی ناشی از فقر و فلاکت معیشتی در اثر ضعف مدیریتها، تحریم اقتصادی آمریکا و بازتاب نگران‌کننده اخبار اختلاس و فساد مسئولان و بخشهای مختلف حکومت بوده است. هر چند این موضوع مانند آتشی زیر خاکستر است که هر لحظه می‌تواند دوباره زبانه کشیده و شعله‌ور شود».

مستقل در مطب دیگری نوشته است: «مردم باید جور تصمیمات مدیران مریی و نامریی را بکشند و قربانی شوند. مردم بلاتکلیفند میان دست‌های شرمنده‌ٔ خالی و مدیران سیر بی‌دغدغه! احساس می‌کنند به عمد رها شده‌اند تا کشته شوند». در ادامه خطاب به روحانی نوشته است: «تاریخ دادگاهی تشکیل می‌دهد بدون پیش‌داوری و آن روز آیندگان باید تصمیم‌گیران ناقاطع و موازی را بشناسند و محاکمه کنند. روحانی! برای آن روز، مشاورانت را با نام و نشان معرفی کن!».

استمرار غارت و چپاول در عین گسترش فقر

جنگ گرگها بر سر سهم بیشتر قدرت و غارت در خبرهای مختلف روزنامه‌های هر دو باند حاکم دیده می‌شود.

روزنامه جوان از باند خامنه‌ای در مورد بحران مسکن نوشته است: «معاون وزیر راه و شهرسازی: کلید هزار واحد مسکونی در گاوصندوق یک بانک است که بخشی از سهام این بانک در اختیار دولت و بخشی هم در اختیار بخش خصوصی است».

روزنامه آرمان از بالا کشیدن کوه دماوند و جنگلهای هیرکانی خبر داده و نوشته است: «در سال‌های گذشته از این موضوعات باور نکردنی را در کشور زیاد مشاهده کرده‌ایم و هم‌اکنون نیز متولی امامزاده حارث، یک سند ۶۰۰‌ساله را ارائه داده و خواسته بر اساس آن پنج‌هزار و ۶۰۰هکتار از جنگل‌های «آق‌مشهد» در ساری را تصاحب کند، ۵۶۰۰هکتار حدود دو برابر مساحت کشور لوکزامبورگ است.

سازمان جنگل‌ها و مراتع با همه اختیارات قانونی، قادر نیست مانع از این اتفاق شود و دادگاه به نفع متولی امامزاده رأی صادر کرده است. هم‌چنین اوقاف اعلام کرده که ۵۳۰۰هکتار از کوه دماوند تا ارتفاع ۵۱۰۰ متری وقفی است، کل مساحت امامزاده حارث ۲۰۰ متر نیست، اما می‌خواهند ۵۶۰۰هکتار از جنگل‌ها را به زمین تبدیل کنند!».

اذعان به بی‌ثمری قراردادهای میهن‌فروشانه

روزنامه‌های هم‌سو با خامنه‌ای و روحانی در مورد فواید قرارداد با چین دود و دم کرده‌اند. اما یک روزنامه باند مغلوب به‌نقل از معاون اسبق وزارت‌خارجه رژیم نوشته است: «در ۲۵سال گذشته چین در برابر مناقشات (نظام) و آمریکا به‌لحاظ سیاسی منفعل عمل کرده و هرگز حاضر به دادن امتیازی به (نظام) در مقابل آمریکا نشده است. رأی چین در شورای امنیت سازمان ملل درباره مسائل مربوط به (نظام) منطبق با رأی آمریکا بوده است. در ربع قرن گذشته نه تنها چین موضوعی را به نفع (نظام) وتو نکرده است، بلکه حتی حاضر به دادن رأی ممتنع هم نشده است».