728 x 90

آلخو ویدال کوادراس، رزمندهٔ سازش‌ناپذیر علیه سیاست مماشات

سخن روز
سخن روز

ترور نافرجام دکتر آلخو ویدال کوادراس سیاستمدار برجستهٔ اسپانیایی، در روز جمعه۱۸آبان در مرکز مادرید، همگان را در بهت و حیرت فرو برد و به‌سرعت بازتابی جهانی پیدا کرد. در پی این ترور، انگشتهای اتهام به‌جانب رژیم آخوندی اشاره رفت؛ زیرا دشمنی هیستریک رژیم آخوندی با آلخو ویدال کوادراس بسیار شناخته شده است. رسانه‌های خبری در گزارشهای خود قید کردند که او طی چند دهه با مقاومت ایران در ارتباط بوده و از آنها حمایت کرده است.

خبر گزاری آسوشیتدپرس ۹نوامبر۲۰۲۳ در گزارش خود نوشت: «یک منبع پلیس به آسوشیتدپرس تأیید کرد که ویدال کوادراس از تخت بیمارستانش سوءظن نسبت به رژیم ایران به‌عنوان عامل این سو قصد را مطرح کرده است و بازرسان به‌عنوان یکی از چندین انگیزه احتمالی در حال بررسی آن هستند». این خبرگزاری افزود: «فعالیت‌های سیاستمدار اسپانیایی بر ضد رژیم ایران احتمالاً عامل تیراندازی در روز روشن به او بوده است. در ماه ژانویه وزارت امور خارجه ایران اعلام کرد این سیاستمدار اسپانیایی را به همراه افراد دیگری که با مجاهدین خلق ایران در ارتباط بودند تحریم کرده است»

سایر خبرگزاریها و رسانه‌های خبری مهم جهان هم گزارشهای مشابهی منتشر کردند.

این خبر به‌سرعت در اسپانیا ترند شد و اخبار تلویزیونی صحنه‌های جمعیتی فشرده از مردم مادرید را نشان می‌داد که در اطراف بیمارستان محل بستری او تجمع کرده و در حمایت از آقای کوادراس شعار می‌دادند.

مقامات برجسته و پارلمانترهای اسپانیا و اروپا با ابراز خشم و نفرت، این اقدام جنایتکارانه را محکوم کردند. از جمله نخست‌وزیر اسپانیا، نخست‌وزیر ایتالیا، نخست‌وزیر پیشین اسلوونی، رئیس پارلمان اروپا، مسئول سیاست خارجی و چندین تن از نمایندگان پارلمان اروپا و... ، به‌شدت علیه این اقدام جنایتکارانه موضع‌گیری کردند.

دلایل این واکنش گستردهٔ جهانی، از یک‌سو نشانهٔ نگرانی از تروریسم افسارگسیخته‌ای است که در قلب اروپا و در روز روشن، از اقدام به‌قتل برجسته‌ترین سیاستمداران ابایی ندارد و از سوی دیگر به‌خاطر شخصیت برجستهٔ آقای کوادراس، به‌عنوان یک سیاستمدار سرشناس است. سیاستمدار اصولی و پاکدامنی که سال‌ها ریاست حزب مردم در کاتالانیا را به‌عهده داشته و به‌مدت ۱۵سال نایب‌رئیس پارلمان اروپا بوده و پس از آن هم به‌فعالیت سیاسی مؤثر خود ادامه داده است. او به‌عنوان رئیس «کمیته بین‌المللی در جستجوی عدالت»، یک قطب برجستهٔ سیاسی در افشای سیاست مماشات با رژیم آخوندی محسوب می‌شود که رزمنده و سازش‌ناپذیر علیه این سیاست ننگین جنگیده است.

دکتر آلخو ویدال کوادراس، طی چند دهه یک سیاست درست در برابر دیکتاتوری تروریستی حاکم بر ایران در اروپا را با روشن بینی و ارائه دلایل محکم رهبری و فرموله کرده است. او با حمایت شجاعانه و بی‌وقفه‌اش از مجاهدین و مقاومت ایران، در دهها سخنرانی، کنفرانس و مصاحبه شرکت کرده و مقالات متعددی در افشای سیاست مماشات و حقانیت مقاومت و نبرد مردم ایران برای آزادی نوشته است. از جمله، طی سخنرانی خود در اجلاس جهانی ایران آزاد (تیر ماه ۱۴۰۲ ـ در پاریس) گفت: «مذاکره و مماشات با رژیم ایران بیراهه است. دولتهای عضو اتحادیهٔ اروپا نه تنها بزدلند، بلکه ذیصلاح هم نیستند. مثلا وقتی قیامی در ایران رخ داد و رژیم از نظر داخلی ضعیف شده بود و در آستانهٔ شکست بود... دولتهای غربی هیچ کاری نکردند، البته مبارزهٔ قهرمانانه مردم ایران تداوم پیدا کرد».

او طی این سال‌ها در واقع زندگی خود را وقف حمایت از مقاومت ایران و آرمان آن کرده است. از سفرش به‌عراق و حضورش در اشرف، در شرایطی که سفر به‌عراق تحت سلطهٔ رژیم و مالکی جنایتکار، خطر جدی داشت؛ تا نقش کلیدی و فراموش نشدنی او در خارج کردن نام مجاهدین از لیست تروریستی و تا تلاشهای او در حفاظت از مجاهدان در اشرف و انتقال امن و جمعی آنها به خارج از عراق...

آری، حمایت از مجاهدین و مقاومت مردم ایران در برابر فاشیسم مذهبی حاکم برای آلخو ویدال کوادراس، بسا فراتر از یک فعالیت سیاسی جنبهٔ آرمانی یافته است. او خود بارها چه در مراودات نزدیک با مجاهدین و چه حتی در سخنرانی‌های علنی به‌این موضوع اشاره کرده و از جمله در یکی از سخنرانی‌هایش گفته است: «جنگیدن با هم و همراه شما علیه این حکومت خودکامه در تمامی این سالها، معنای جدیدی به‌زندگیمان داده است».

 

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/ba196cc1-780a-4938-b05b-65fb12f9784c"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات