728 x 90

بودجهٔ ۱۴۰۲؛ بودجهٔ فقر و غارت و سرکوب

سخن روز
سخن روز

روز یکشنبه دوم بهمن، رئیسی جلاد لایحهٔ بودجهٔ ۱۴۰۲ را به‌مجلس ارتجاع ارائه داد و اعضای مجلس نیز کلیات آن را تصویب کردند. رئیسی در سخنرانی خود دربارهٔ بودجه، چنان دروغهای شاخدار و وقیحانه‌یی گفت که حتی با تمسخر اعضای مجلس فرمایشی مواجه شد که ادعاهای او را «غیرواقعی و نادرست» خواندند.

بنا‌به‌ادعای رئیسی، همهٔ شاخصهای بودجه رشد مثبت نشان می‌دهد: رشد اقتصادی ۴درصد، رشد تجهیزات ابزار تولید ۵درصد، ارزش افزودهٔ بخش صنعت ۷درصد، تجارت ۱۷درصد، ارزش صادرات غیرنفتی ۱۹درصد، شرکتهای دانش‌بنیان ۷۰درصد و...

در مورد شاخصهایی هم‌چون تورم و بیکاری، رئیسی ادعای کاهش کرد. او از کاهش ۱۹واحدی نرخ تورم حرف زد، در حالی که طبق گزارش مرکز آمار رژیم، نرخ تورم در آذر ماه۱۴۰۱برای خانواده‌ها به‌۴۵درصد رسیده که یک درصد نسبت به‌ماه قبل افزایش نشان می‌دهد (روزنامهٔ حکومتی شرق ـ ۲۷دی). تازه برخی در رژیم پیش‌بینی می‌کنند که به‌دلیل کسری شدید بودجه، تورم به ۶۰درصد و شاید هم بیشتر برسد (موسوی لارگانی ـ سایت حکومتی شفقنا ـ ۳بهمن).

رئیسی هم‌چنین از کاهش نرخ بیکاری حرف زد و ادعا کرد که یک میلیون شغل ایجاد کرده است. او هم‌چنین ادعای عدم استقراض از بانک مرکزی را تکرار کرد و حتی مدعی شد، بودجه‌یی که ارائه کرده کسری ندارد: «ما تمام تلاشمان آن است که مغایرتی بین درآمدها و هزینه‌ها نباشد، هم امسال این بوده، هم برای سال۱۴۰۲ این است». این در حالی است که «طبق بررسی‌ها، لایحه بودجه ۵۰۰هزار میلیارد تومان کسری دارد که می‌تواند تا دو برابر هم افزایش پیدا کند» (همان منبع)

وقتی رئیسی دروغی به‌این بزرگی می‌گوید و عدد ۵۰۰هزار میلیارد تومان کسری را به این راحتی قورت می‌دهد، می‌توان بقیهٔ ادعاهای او را هم با این محک سنجید. با این حال بد نیست به‌اظهارات بعضی اعضای مجلس در همان جلسهٔ روز یکشنبه نگاهی بیاندازیم تا ابعاد دروغ و دغل این جلاد ۶کلاسه از زبان هم‌باندی‌هایش روشن‌تر شود:

پورابراهیمی، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس ارتجاع: «عددی که ما داریم از سال گذشته تا الآن حدود ۱۵۰ همت (۱۵۰هزار میلیارد تومان) بدهی دولت به‌بانک‌های دولتی افزایش پیدا کرده، این نشان‌دهنده این است که این ناترازی دارد تشدید می‌شود».

پاک‌فطرت: «در بودجه سال آینده درآمد واقعی نیست. برای مثال نفت را با نرخ هر بشکه ۸۵دلار دیده‌اید در صورتی که روسیه امروز نفت را بشکه‌یی ۶۰دلار می‌فروشد».

دلخوش اباتری: «نرخ ارز را ۲۳تومان دیده‌ایم امروز ارز بالای ۴۰تومان است». محفوظی: «آمارهایی که ارائه شد بعضاً خطا و غیرواقعی بوده، واقعیت جامعه غیر از این است که اینجا ارائه می‌شود، آمار گرانی‌ها، آمار بیکاریها، آمار اشتغالی که این‌جا ارائه شد، غیرواقعی و غیرصحیح بود».

اما دروغگویی و فریبکاری رئیسی تنها به‌ارائهٔ «آمارهای غیرواقعی» محدود نمی‌شود. او هم‌چنان که از کسری بودجهٔ ۵۰۰هزار میلیارد تومانی چیزی نگفت. به‌افزایش سرسام‌آور بودجهٔ ارگانهای نظامی، انتظامی و امنیتی و کاهش بودجهٔ وزارتخانه‌های خدماتی مانند بهداشت و درمان و آموزش و پرورش هم اشاره‌یی نکرد. رئیسی هم‌چنین در حالی که با وقاحت مسکن را به‌عنوان اولویت بودجه عنوان می‌کرد، اصلاً به‌روی خود نیاورد که وعدهٔ ساخت یک میلیون مسکن در سال به‌کجا رسید. این نمونه‌یی از قولها و وعده‌های این جلاد فریبکار و کذاب است.

بر اساس اطلاعات منابع حکومتی، بودجهٔ نیروی انتظامی ۴۴درصد، بودجهٔ وزارت اطلاعات ۵۲درصد و بودجهٔ صدا و سیمای رژیم ۴۲درصد و بودجهٔ بنیاد موسوم به‌حفظ آثار دفاع مقدس، ۱۵۹درصد افزایش یافته‌اند. در مجموع، بودجهٔ جاری و تملک دارایی در حوزهٔ نظامی و امنیتی ۴۲درصد افزایش یافته است. در مقابل و به‌عنوان نمونه پزشکیان عضو مجلس ارتجاع فاش کرد: «وضعیت بهداشت و درمان در سال آینده، بدتر از امسال خواهد شد؛ چرا که آنچه به‌عنوان افزایش بودجه برای این حوزه در بودجهٔ ۱۴۰۲ بیان می‌کنند، اعتباراتی است که از محل هدفمندی یارانه‌ها و یک درصد در بودجه آورده شده است».

روزنامهٔ حکومتی رسالت هم نوشت: «دولت در لایحه پیشنهادی بودجه۱۴۰۲، در اقدامی عجیب، ردیف اختصاصی بودجه «قانون جامع حمایت از حقوق معلولان» را حذف کرده است».

هم‌چنین مالیاتها حدود ۶۰درصد افرایش یافته، این در حالی است که نهادهای تحت کنترل خامنه‌ای مانند بنیادهای ضدمستضعفان و ستاد اجرایی فرمان خمینی و آستان قدس و امثالهم با میلیاردها دلار ثروت و گردش مالی، کماکان از پرداخت مالیات معافند و بار عمدهٔ مالیات بر عهدهٔ کسبهٴ خرده‌پا و حقوق بگیران است که از حقوق ۷میلیون به‌بالای آنها مالیات اخذ می‌شود در حالی که خط فقر بر اساس برآوردهای حکومتی بیش از ۱۸میلیون تومان است.

به‌این ترتیب، تقدیری که دیکتاتوری آخوندی در بودجهٔ ۱۴۰۲، برای مردم ایران رقم زده، فقر و فلاکتی سیاه و جان‌فرسا و تشدید سرکوب و اختناق و غارت است. اما این مردم بپا‌خاسته ایران و شورشگران برای آزادی هستند که تقدیر خود را در خیابانهای قیام و میدانهای نبرد رقم می‌زنند.

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/fb2db69b-7c06-40aa-878f-3ef8f89e9250"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات