728 x 90

دفاعیات وکیل مجاهدین در دادگاه یک دژخیم قتل‌عام۶۷

سخن روز
سخن روز

دادگاه استیناف دژخیم حمید نوری، از عاملان اجرای قتل‌عام۶۷ در زندان گوهردشت، صبح و بعدازظهر روز دوشنبه ۱۵آبان در سوئد برگزار شد. این جلسه به‌آخرین دفاعیات کنت لوئیس وکیل مجاهدین اختصاص داشت.

همزمان با برگزاری جلسهٔ دادگاه، ایرانیان آزاده، شامل بستگان شهیدان سربه‌دار، به‌رغم هوای سرد استکهلم، ساعتها در مقابل دادگاه اجتماع کرده بودند. آنها فریاد دادخواهی مردم ایران و خانواده‌های شهیدان را پژواک می‌دادند. تظاهر کنندگان در شعارهای کوبندهٔ خود خواهان محاکمهٔ جلادان قتل‌عام از جمله خامنه‌ای و رئیسی جلاد توسط دادگاههای بین‌المللی بودند.

کنت لوئیس در آخرین دفاع خود گفت: ما با حکم دادگاه اول در مورد محکومیت حمید نوری به‌حبس ابد کاملاً موافق هستیم. ادله اثبات مبنی بر مجرمیت او، بسیار زیاد است که موکلان من در شهادت‌هایشان ارائه کرده‌اند.

وکیل مجاهدین به‌تشریح رویارویی مردم و مقاومت ایران با رژیم آخوندی طی ۴ دهه گذشته پرداخت و با ارائهٔ اسناد و مدارک متقن به دادگاه، اثبات کرد که جنگ بین مجاهدین و رژیم ایران یک جنگ غیربین‌المللی بوده و دژخیم حمید نوری باید بر اساس جنایت در یک نزاع مسلحانه غیربین‌المللی محکوم شود.

کنت لوییس در مورد زمینه‌های جنگ داخلی بین مجاهدین و رژیم گفت مسعود رجوی تا ۳هفته قبل از سرنگونی رژیم شاه در زندان بود و ۵روز پس از آزادی از زندان، اولین سخنرانی خود را در دانشگاه تهران با شعار «زنده باد انقلاب دموکراتیک ایران» به پایان برد. اما خمینی اصطلاح «انقلاب دموکراتیک» را کفرآمیز می‌دانست و بر «انقلاب اسلامی» تأکید می‌کرد.

کنت لوییس با تشریح این‌که مجاهدین پس از آزادی از زندان به‌سرعت به‌یک حزب گسترده در سراسر ایران تبدیل شدند، گفت: آنها در همهٔ شهرهای ایران دفتر داشتند، اما از همان ماه‌های اول بارها توسط دار و دسته‌های سرسپردهٔ خمینی مورد حمله قرار گرفتند.

وی خاطرنشان کرد: ۳۰خرداد ۱۳۶۰ یکی از مهمترین نقاط عطف تاریخ ایران است. در این روز آخرین تظاهرات مسالمت‌آمیز علیه رژیم ایران برگزار شد که رژیم آن را به‌حمام خون تبدیل کرد. تنها در تهران بیش از نیم میلیون نفر در این تظاهرات شرکت کردند. خمینی به‌سپاه پاسداران دستور داد تا به‌تظاهرات آتش گشودند. دهها معترض کشته و صدها نفر زخمی و هزاران نفر دستگیر شدند.

وکیل مجاهدین در ادامه با اشاره به شهادت یکی از موکلانش در دادگاه بدوی به‌کشتار بی‌رحمانهٔ دستگیر شدگان تظاهرات ۵مهر ۱۳۶۰ اشاره کرد و گفت: طی ۳روز بیش از ۱۸۰۰نفر در زندان اوین اعدام شدند.

کنت لوییس تأکید کرد داده‌های نادرست که در مورد رابطه مجاهدین و عراق در دادگاه بدوی به‌آن اشاره شده، به‌نقل از فردی به‌نام روزبه پارسی است که طبق اسنادی که اخیراً منتشر شده، از سوی رژیم مأموریت داشته تا اطلاعات غلط و گمراه‌کننده برای تأثیرگذاری بر کشورهای اروپایی منتشر کند.

کنت لوییس افزود: این حقیقت که مجاهدین خلق ایران پس از سرنگونی دولت سابق عراق تحت کنوانسیون چهارم ژنو به‌عنوان افراد حفاظت‌شده شناخته شده‌اند، نشان‌دهندهٔ عملکرد مستقل آنها در عراق بود.

کنت لوییس در مورد استقلال مالی و سیاسی و نظامی مجاهدین از عراق، به‌مقادیر زیادی تسلیحات و سایر تجهیزاتی که مجاهدین خلق ایران، به‌ویژه در جریان عملیات چلچراغ از نیروهای رژیم به‌دست آوردند و میلیاردها دلار ارزش داشت اشاره کرد. وی افزود: ما اسناد زیادی ارائه کرده‌ایم که نشان می‌دهد مجاهدین خلق مخارج خودشان را پرداخت می‌کردند و سلاح خریداری می‌کردند. وی از جمله دو سند بانکی را در دادگاه نشان داد که مجاهدین از بانک کردیت سوئیس مبلغ ۸میلیون دلار به‌دولت عراق منتقل کرده‌اند تا مابه‌ازای آن از این کشور دینار برای هزینه‌هایشان در عراق تحویل بگیرند.

کنت لوئیس با ارائهٔ اسناد خرید سلاح و تأکیدات مقامات سازمان ملل، مبنی بر استقلال مجاهدین افزود: این اسناد نه تنها استقلال مجاهدین خلق از عراق را اثبات می‌کند، بلکه نشان می‌دهد که منازعه مسلحانه غیربین‌المللی پس از سال۱۳۶۷ (توافق آتش‌بس) نیز ادامه یافته است.

کنت لوییس هم‌چنین گزارشی از اطلاعات مرکزی آمریکا به‌تاریخ ژوئیه۱۹۹۳دربارهٔ سازمان مجاهدین خلق ایران و حضور آن در عراق نشان داد که در آن گزارش تصریح شده است: «در اوایل فوریه۱۹۹۲، بازرسان تسلیحاتی سازمان ملل از پایگاه اصلی ارتش آزادیبخش ملی در شهر خالص، که به‌پایگاه اشرف معروف است، تحقیق کردند. بنا بر گزارش بازرسان، این مکان مانند سفارت بوده و عراقی‌ها آن را خاک ایران می‌دانند».

کنت لوییس هم‌چنین نامهٔ مورخ ۱۵دسامبر ۱۹۹۸ دبیرکل ملل متحد خطاب به‌رئیس شورای امنیت را نشان داد که در آن به‌نقل از آژانس بین‌المللی کنترل سلاحهای کشتار جمعی در عراق آمده است: «... دسترسی به‌این سایتها اعطا شد و بازرسی‌ها به‌استثنای یک مورد که تأسیساتی است که محل استقرار سازمان مجاهدین خلق ایران بود، صورت گرفت. اعلام شد که محل این تأسیسات تحت اختیار عراق نیست...».

دفاعیات کنت لوییس وکیل سوئدی مجاهدین در دادگاه استیناف استکهلم، از اسناد درخشان شرف و استقلال و افتخار مجاهدین، طی ۴۴سال نبرد بی‌امان با استبداد سیاه آخوندی است؛ مقاومت خونباری که ضامن پیروزی محتوم مردم ایران در این کشاکش تاریخی و استقرار آزادی و حاکمیت جمهور مردم ایران است.

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/50f06603-d323-4f0f-a054-0dad7dc6c039"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات