728 x 90

راهی که آمدیم- قسمت ۸۶- موضع‌گیری شخصیتهای سیاسی برای آزادی مریم رجوی

تاریخچه سازمان مجاهدین خلق ایران

تاریخچه سازمان مجاهدین خلق ایران
تاریخچه سازمان مجاهدین خلق ایران

پیامها و حضور برجسته‌ترین شخصیتهای کشورهای جهان در اعتراضات هواداران برای آزادی خواهر مریم

اعتراضات گسترده در سراسر ایران علیه زدوبند ارتجاعی – استعماری

در مرور تاریخچهٔ مجاهدین به سرفصل سرفصل‌ها رسیدیم. کودتای ۱۷ژوئن، اعتراضات گستردهٔ ایرانیان، مشعل‌های فروزان راه آزادی و برانگیخته شدن وجدانهای بیدار بشری. برای مرور آن روز‌ها از برادر مجاهد محمد حیاتی دعوت کردیم که آن تاریخچه را برایمان بیان کنند.

در آن روزها ایرانیان آزاده از سراسر جهان جمع شدند برای اعتراض، برای تحصن. اشرفی‌ها در اشرف شب زنده‌داری برگزار کردند. هموطنان در نقاط مختلف جهان اعتراضاتی را برگزار کردند. اما بخش قابل توجه و بسیار تأثیرگذار این اعتراضات، حضور شخصیت‌های شناخته شده از سراسر جهان بود. برادر سیاوش، در رابطه با تأثیرات آن و شخصیتهایی که شرکت کردند برایمان بگوئید.

آتشفشان مشعله‌ای فروزان به‌صورت اعتراضات وسیع مجاهدین و هواداران در سراسر جهان گسترش یافت و برجسته‌ترین شخصیتهای سیاسی و حقوق‌بشری را بسوی خود جذب کرد. و شاهد حضور شخصیتهای برجسته سیاسی و حقوق‌بشری کشورهای اروپا و آمریکا در این تحصن‌ها و اعتصابات و مشخصا همبستگی شخصیتهای فرانسه به‌ویژه خانم دانیل میتران، و حمایتهای بی‌دریغ مردم فرانسه به‌ویژه اهالی شریف شهر اور و شهردار و اعضای شورای شهر و تلاش برای همیاری و کمک به اعتصاب پناهندگان ایرانی در اعتراض به دستگیری خواهر مریم.

همسر رئیس‌جمهور فرانسه - آندره میشل، جامعه‌شناس شهیر فرانسوی و رئیس افتخاری مرکز ملی تحقیقات علمی فرانسه (cnrs) - ایوبونه، رئیس سابق د. اس. ت (اداره امنیت داخلی فرانسه) و استاندار سابق - ژان پیر بکه، شهردار اورسوراواز - جولیان دری، سخنگوی حزب سوسیالیست فرانسه - انجمن شهر اورسوراواز - سندیکای قضات فرانسه - فدراسیون بین‌المللی حقوق‌بشر و جامعه حقوق‌بشر فرانسه و… شماری دیگر ار شخصیتها و نهادها، حمله پلیس فرانسه و دستگیری مریم رجوی را محکوم کردند

برادر سیاوش شما الآن به شخصیت‌های زیادی اشاره کردید. آیا می‌توانید از جزئیات بازدید یا پیام آنها به این اعتراضات برایمان بگوئید؟

دانیل میتران همسر رئیس‌جمهور فقید فرانسه (فرانسوا میتران)، بانوی اول پیشین و شخصیت برجسته مدافع حقوق‌بشر فرانسه و رئیس بنیاد فرانس لیبرته، در فردای ۱۷ژوئن نخستین کسی بود که به اور سور اواز رفت تا حمایت و همبستگی خود را با خواهر مریم و پناهندگان ایرانی، ابراز کند. خانم میتران برچسب فرقه و سکت و کیش شخصیت علیه مجاهدین را تمسخرانگیز اعلام کرد و گفت: «من و همسرم هم‌زمان تروریست خوانده می‌شدیم ولی بعد او رئیس‌جمهور فرانسه شد و به من مدال افتخار دادند». او گفت: «طی بیش از بیست سال که این افراد در این‌جا پناهنده هستند چه ناامنی برای فرانسوی‌ها ایجاد کرده‌اند؟» دانیل میتران با تأکید بر آشنایی شخصی خودش با مریم رجوی، گفت: «ما باید به حمایت از آنان ادامه دهیم

پیر برسی» رئیس انجمن حقوق‌بشر نوین در فرانسه، از تحصن‌کنندگان و شرکت‌کنندگان در اعتصاب غذا در برابر اقامتگاه رئیس‌جمهور برگزیده مقاومت دیدار کرد. او اقدام پلیس فرانسه، علیه مقاومت ایران و دستگیری خواهر مریم را محکوم نمود. رئیس انجمن حقوق‌بشر نوین فرانسه گفت: «آنچه مجاهدین در ایران به پیش می‌برند، یک مقاومت مشروع است… به همین خاطر از ۲۰سال پیش، از مجاهدین حمایت کرده‌ام و امروز نیز به همین خاطر اینجا هستم» (داستان پیر برسی و هواپیما ربایی»

خانم» آندره میشل» روز ۹تیر ۱۳۸۲ جامعه‌شناس شهیر فرانسوی و رئیس افتخاری تحقیقات در مرکز ملی تحقیقات علمی فرانسه (CNRS) که از برجسته‌ترین چهره‌های مدافع حقوق زنان و برابری جنسی در غرب به‌شمار می‌رود، از متحصنان و اعتصاب‌غذا کنندگان ایرانی در اورسوراوآز دیدار کرد. او حمایت و همبستگی خود را با آنان ابراز نمود.

برادر سیاوش کودتای ۱۷ژوئن و این توطئه آن‌قدر بزرگ بود که شخصیت‌های خیلی زیادی را به واکنش واداشت. شما الآن به برخی از آنها که شخصیت‌های فرانسوی بودند اشاره کردید. از جمله دانیل میتران از چهره‌های حقوق‌بشری و کاریزماتیک فرانسه، هم‌چنین پیر برسی و آندره میشل. اگر امکان دارد کمی هم به غیر فرانسوی‌ها بپردازید.

پیام شخصیتها دیگر

از آمریکا: سناتور جمهوریخواه، سم براون بک، شیلا جکسون لی، اد تاونز و تعدادی دیگر از شخصیت‌های آمریکایی حمله پلیس فرانسه به اعضای مقاومت ایران و دستگیری مریم رجوی پرزیدنت برگزیده شورای ملی مقاومت ایران را محکوم کردند.

از کانادا: الکسا مک دونو، فرانسوا کایر، مونیک ریچارد و سیوند رابنسون.

از انگلستان: لرد ایوبری، لرد کوربت، لرد کلارک، لرد آنتون، وین گریفیث، جیم دوبین، مایک هنکاک، استیو مک کیپ، پایرا خابرا، والری دیوی، لرد آلتون، مارگارت اوئن، الیزابت سیدنی، مالکوم هارپر، داوینا میلر، کریس دیویس، گلین فورد و استراون استیونسون. از آلمان: دکتر آندره بری و دکتر هلموت مارکوف. از پرتغال: پائولو کازاکا. از دانمارک: سند بیک و پرنیل فرام . از سوئد: لنارت فریدن. از ایتالیا: لوئیز مورگانتینی و آنتونیو استانگو، دبیرکل شبکه سازمانهای مدافع حقوق‌بشر در حوزه اروپا و مدیترانه و رئیس کمیسیون ایتالیایی حقوق‌بشر هلسینکی. از لوکزامبورگ: ژان اشپاتس رئیس مجلس ملی لوگزامبورگ. نکته قابل توجه وحشت پلیس از تکرار خود سوزی بود که سراسیمه تمامی پمپ‌بنزینها را کنترل می‌کردند تا مبادا افراد با گالن بنزین بخرند و بین افراد در خیابان‌ها می‌گشتند که کسی گالن بنزین دستش نباشد . در یک‌کلام فرانسه با تمامی ادعایش و پلیس و نیروهایش در مقابل عزم واراده مجاهدین و هوادارانش مستأصل شده بودند و به هردری می‌زدند تا مبادا خود سوزی دیگری انجام شود.

برادر سیاوش شما الآن از مجموعه‌یی از شخصیتها نام بردید. ابتدا با شخصیت‌های فرانسوی شروع کردید بعد از آمریکا، کانادا، انگلیس، آلمان و دیگر کشورها. اینها پیام‌های بسیار ارزشمند و قابل توجهی بودند. در عین‌حال من فکر می‌کنم یکی از مهمترین اعتراضاتی که صورت گرفت، اعتراضاتی بود که در ایران صورت گرفت. چون این اعتراضات در واقع عمق مردمی بودن این جنبش را نشان می‌دهد. لطف کنین به اعتراضاتی هم که در ایران انجام شد اشاره کنید و برایمان از آنها بگوئید.

اعتراضات گسترده در سراسر ایران علیه زدوبند ارتجاعی – استعماری برای آزادی خواهر مریم

در منطقه امیرآباد تهران روز ۳۱خرداد ۱۳۸۲–۲۱ ژوئن ۲۰۰۳ بیش از هزار نفر، از ساعت ۱۲ تا ۳ بامداد دست به تظاهرات زده و شعار دادند مریم رجوی آزاد باید گردد.

در تهران صدها تن در فلکه دوم تهران پارس و در منطقه میرداماد دست به تظاهرات زده و با اعضای بسیج پاسداران و نیروهای پلیس درگیر شدند. مردم به سوی نیروی انتظامی کوکتل‌ مولوتف پرتاب کردند.

در روز اول تیر ۱۳۸۲–۲۲ ژوئن ۲۰۰۳ صدها تن از خانواده‌ها و دانشجویان هوادار مجاهدین، به‌رغم محاصره سفارت فرانسه توسط نیروهای پلیس، با در دست داشتن پلاکاردهایی، با شعار آزادی مریم رجوی و سایر پناهندگان زندانی در فرانسه، در مقابل سفارت فرانسه در تهران دست به اعتراض زدند.

۳ تیر ۱۳۸۲- نیروهای سرکوبگر رژیم آخوندی در پنجمین روز متوالی از اعتراض خانواده‌ها و هواداران مجاهدین در مقابل سفارت فرانسه در تهران، آنها را وحشیانه مورد ضرب و شتم قرار داده و گروه زیادی از آنها را دستگیر کردند

عصر روز جمعه ۶تیر، صدها تن از مردم و جوانان در تهران به‌رغم حضور و محاصره توسط مأموران وزارت اطلاعات و نیروهای انتظامی، با برگزاری یک تجمع در مقابل پارک ملت در تهران خواهان آزادی فوری مریم رجوی می‌شوند.

در اصفهان، از ساعت ۲۲شب ۱تیرماه تا ۵ بامداد روز بعد، شمار زیادی از مردم و جوانان اصفهان، در مناطق مختلف این شهر، با برپایی تظاهرات بزرگی، خواستار آزادی خانم مریم رجوی رئیس‌جمهور برگزیده مقاومت در فرانسه گردیدند. تظاهر کنندگان شعار می‌دادند: «توطئه آخوندی خنثی باید گردد /مریم رجوی آزاد باید گردد». هم‌زمان تظاهرات پراکنده‌ای در نقاط مختلف اهواز و شیراز در جریان است. گروه‌هایی از مردم با سر دادن شعار خواستار آزادی مریم رجوی از زندان فرانسه شده‌اند.

مجاهدین در اشرف از لحظه یورش وحشیانه پلیس فرانسه به دفتر خواهر مریم ۱۳ دفتر دیگر مجاهدین و شورا به‌رغم محدودیتها اما دست به اعتراض زدند و مردم شریف عراق نیز به اشرفیان پیوستند که در درس بعدی به آن اشاره می‌کنیم.

برادر سیاوش من الآن داشتم به حرف‌های شما گوش می‌کردم و به این تاریخچه نگاه می‌کردم مجموعه نکاتی به نظر م رسید. این‌که اولاً در کودتای ۱۷ژوئن درسته که خواهر مریم و مسئولان مجاهدین دستگیر شدند، اما فکر می‌کنم این کودتا صرفاً علیه یک فرد و یک سازمان نبود. در واقع ارزش آزادی بود که به گروگان‌گرفته شده بود. به‌خاطر همین هم بود که وجدانهای بیدار بشری، این‌طور به صدا در آمدند. وقتی به مجموعهٔ اعتراضات به دستگیری خواهر مریم در جریان کودتای ۱۷ژوئن نگاه می‌کنیم چند ویژگی داره. یکی این‌که بسیار گسترده بود. اروپا، آمریکا، شخصیت‌های شناخته شده از این کشورها. شما الآن داخل ایران را گفتید. دوم این‌که اعتراضات بر اساس ارزشهای انسانی و حقوق‌بشری انجام می‌شد. تاثیر گذاشته بود روی وجدان آنها. نکتهٔ دیگری هم که به نظر م رسید این بود که اعتراضات، تحصنها به‌صورت خستگی‌ناپذیر توسط اشرفیها و اشرف‌نشانها انجام می‌شد. خسته نشدند. در نهایت تابلوی بسیار با شکوهی ترسیم شد.

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/1ffa7f76-cd46-4765-b7bb-aa3377b2e448"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات