728 x 90

رمز پیشروی قیام

سخن روز
سخن روز

روز سه‌شنبه و روز چهارشنبه ۲۴ و ۲۵آبان، در گرامی‌داشت سالگرد قیام آتشین آبان۹۸، قیام‌آفرینان فراز درخشانی در قیام سراسری رقم زدند و یاد بیش از ۱۵۰۰شهید آبان۹۸ را در تداوم راهشان زنده کردند.

در روز اول، قیام در بیش از ۷۰شهر و ۵۰دانشگاه شعله کشید، علاوه بر آن، بازاریان و کسبه و اصناف در بیش از ۶۰بازار، به‌همراه کارگران ذوب آهن اصفهان، افق جدیدی پیش روی قیام گشودند. در روز دوم، شهرها، دانشگاهها و اقشار بیشتری به‌قیام پیوستند و دامنهٔ قیام را گسترش دادند. کسبه و بازاریان در اغلب شهرها با ادامهٔ یکپارچه‌تر اعتصاب، نشان دادند که این تمام خلق ایران است که در برابر دیکتاتوری ولایت فقیه بپا خاسته است.

 

اما فراتر از گسترش دامنهٔ قیام، کیفیتی از رزم و تهاجم شورشگران برای آزادی در این دو روز درخشید. آن هم در شرایطی که در کمیت و تعداد نیروهای سرکوبگر با انواع سلاحهای جنگی و شقاوت و توحش آنها در کشتار و جنایت برهمگان روشن است، نشان می‌دهد که تعرض انقلاب و روحیه رزمنده چگونه تعادل را در صحنه می‌چرخاند و راه پیشروی را برای قیام‌آفرینان باز می‌کند.

این همان رمز و رازی است که در جریان قیام و در همین دو روز در پاره‌یی از محله‌ها و نقاط رویارویی نیروهای قیام و نیروهای دشمن در شهرهای میهن، از تهران و کرج و شیراز تا سنندج و بوکان و کامیاران و از رشت تا بندرعباس و... مشهود بود.

مردم با سنگربندی در خیابان‌ها و با شعارهایی هم‌چون «می جنگیم، می‌میریم، ایرانو پس می‌گیریم» مزدوران مسلح را به‌رغم آن‌که به‌سوی مردم تیراندازی می‌کردند، فراری دادند و برای زمان معینی، بر صحنه یا خیابان و محله مسلط شدند.

 

کلیپی از اظهارات یک سرکردهٔ پاسداران خطاب به‌گروهی از بسیجی‌ها، گواهی روشن و اعترافی آشکار از این قانونمندی است که چگونه رزمندگی و تهاجم و قاطعیت و شجاعت نیروهای قیام می‌تواند ترس و وارفتگی را به نیروها اردوی دشمن منتقل کند.

این پاسدار که با نام و عنوان پویان حسین پور، معاون سازمان سراج سپاه پاسداران معرفی شده، می‌گوید: «این نسل نمی‌ترسه... مقاومت می‌کنه. دیروز ما یک ساعت‌ و‌ نیم درگیر بودیم، توی یک کوچه. قبلاً حمله می‌کردیم، می‌رفتند، اما این دفعه، یک ساعت وایساده، نمی‌ره، مقاومت می‌کند».

این مزدور در ادامهٔ اظهارات خود، اعتراف صریحی نیز به حمایت فعال و تمام‌عیار مردم، از رزمندگان در صحنه کرده و می‌افزاید: «حالا غیر از این‌که از بالا و پایین سنگ می‌باره سرت، وارد بعضی کوچه‌ها می‌شیم، اگر تو این کوچه ۳۰تا ساختمون داره، از ۳۰تا ساختمون به‌شما سنگ می‌زنند، اگر این ساختمون ۴طبقه است از ۴طبقه به‌شما سنگ می‌زنند. از بالا گلدون و اتو و بشکه و نیمکت پرت می‌کنند».

اظهارات هراس‌آلود سرکرده نیروهای سرکوبگر دشمن که قطعاً یک مورد نیست بلکه به‌مثابه مشت نمونه خروار است و آن چه که در بالا درباره کیفیت درخشان تهاجم و رزمندگی نیروهای قیام طی دو روز بزرگداشت شهیدان قیام ۹۸ از نمونه گزارش بوکان تا رخدادهای سایر شهرهای میهن اشاره شد، یک بار دیگر حقانیت و ضرورت ایستادگی و پرداخت قیمت و تهاجم حداکثر و «آتش جواب آتش» را به‌اثبات می‌رساند و متقابلاً مهر ابطال بر دعاوی و تئوری‌پردازیها تسلیم طلبانه می‌زند. اکنون این جوانان شورشگر هستند که در جای جای میهن فریاد می‌زنند: «مهسا، حدیث، سیاوش، آتش جواب آتش!».

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/0e99824f-bf8b-4fdf-9b50-8d94b6e2ca5b"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات