728 x 90

شکست ترفند کرونای ولایت و هشدار به نظام - مروری بر رسانه ها

گزیده روزنامه‌های حکومتی
گزیده روزنامه‌های حکومتی

در روزنامه‌های حکومتی ششم مرداد هم‌چنان ناله‌های نظام از آتش عملیات کبیر فروغ جاویدان به آسمان بلند است و مهره‌های ریز و درشت نظام به صحنه کشانده شده تا طبق معمول سنواتی آسمان ریسمان ببافند. بعد از این در کنار بحرانهای داخلی و خارجی نظام، رسوایی ترفند شیادانه رژیم برای انداختن کرونای ولایت به جان مردم در ایام محرم، سوژه مشترک روزنامه‌های باند مغلوب است. که هم‌چنین نسبت به این ترفند در عین غارت مردم هشدار داده‌اند.

آفتاب یزد با اشاره به فراگیری کرونا و گستردگی بیکاری، از بروز «خشم های پنهان جامعه» ابراز نگرانی کرده و نوشته است: «شرایط اقتصادی این روز‌ها خوب نیست و حال مردم هم خوب نیست. در این بین، قشر مرفه جامعه و آقازاده‌ها را باید فاکتور گرفت چون شرایط اقتصادی با روال زندگی آنها رابطه معکوس دارد یعنی هر چقدر اوضاع اقتصادی بد باشد، دلار بالا برود و گرانی بیداد کند، شرایط اقتصادی آنها بهتر خواهد بود. یکی از دلایل بروز خشم‌های پنهان جامعه نیز دقیقاً همین موضوع است».

ستاره صبح با اشاره به تأکیدات آخوند روحانی برای دجالگریهای حکومتی تحت عنوان مراسم محرم نوشته است: «ما به نام دین و با انجام کاری که مربوط به دین است، برخلاف خواست دین که حفاظت از جان را در اولویت اول قرار داده است عمل می‌کنیم. کاملاً روشن است که تصمیمات جدید ستاد، دقیقاً همان بلایی را به جانها خواهد انداخت که لغو محدودیت‌های کرونایی با خود آورده است».

همدلی هم از شکاف درون دولت خبر داده و نوشته است: «برخی مقامات مذهبی و متولیان دستگاههای تبلیغی و برخی مقامات سیاسی ملبس به پوشینه روحانیت، خواهان اجرای مراسم سوگواری در ماه محرم مانند همیشه هستند و در طرف مقابل، مسئولان بهداشتی و نیز طیف‌هایی از روحانیان بر اهمیت حفظ تندرستی و سلامت مردم تأکید دارند و پروتکل‌های بهداشتی را در جمعیت‌های فشرده و شیفته سوگواری سرور شهیدان، قابل اجرا نمی‌دانند».

رسوایی آمارهای دروغ و ترفندهای حکومتی

در روزنامه‌های باند مغلوب به رسوایی سیاست‌های حکومتی برای همه‌گیر کردن کرونای ولایت اذعان شده و از رسوایی آمارهای جعلی و بی‌اعتنایی مردم به سیاست‌های نظام خبر داده‌اند. ابتکار نوشته است: «باز هم سیاست یک بام و دو هوا در ستاد ملی کرونا ادامه دارد. لسان مسئولان چیزی می‌گوید و عملکرد آنها سخنی دیگر به جامعه منتقل می‌کند. از یک‌سو مردم به عدم خروج از منزل توصیه می‌شوند و از سوی دیگر قرار حضور در تجمعات سامان پیدا می‌کند. به‌نظر می‌رسد در این موقعیت مردم باید خودشان برای خودشان تدبیر کنند».

روزنامه اعتماد هم نوشته است: «در خصوص کرونا شاهد مواضع و عملکردهایی هستیم که به هیچ وجه قابل دفاع نیست». و در ادامه افزوده است: «دارویی در حوزه گزارشهای آماری به شدت ضعیف عمل شده است و کمتر توانسته‌ایم اعتماد مخاطبان را درباره تعداد مبتلایان، تعداد فوتی‌ها و... جلب کنیم. هنوز تصویر دقیقی از جزییات مبتلایان به این بیماری در اختیار مردم و افکار عمومی و پژوهشگران قرار نگرفته است».

رسوایی مواضع روحانی که این روزها سخنگوی سیاست‌های خامنه‌ای شده است، موضوع تمسخر روزنامه‌های هم‌سو با روحانی شده است. برای نمونه آرمان در مطلب طنز نوشته است: «آیا می‌دانید از اینجایی که ما زندگی می‌کنیم تا آنجایی که رئیس دولت نشسته است فاصله آن‌قدر زیاد است که مشکلات دچار کوچک‌نمایی شده و اصلاً به چشم نمی‌آیند؟ به همین دلیل است که خدا‌رو‌شکر ما مشکل حاد بحرانی نداریم و رکورد مبتلایان و فوت‌شدگان کرونا، تغییرات اقلیمی آب و هوا، آلودگی هوا در تابستان، سندروم هزینه‌های بی‌قرار و قرمز بودن تمام نقاط کشور فشار خاصی محسوب نمی‌شود و رئیس دولت به درستی فرموده‌اند که‌: اگر ده تا فشار دیگر هم اضافه شود مردم زیر بار خواهند نرفت. (اساتید زبان فارسی هنوز موفق به رمزگشایی این جمله نشده‌اند و تلاش نیروهای متخصص هم‌چنان ادامه دارد)».