728 x 90

عقب‌نشینی ناگزیر از برگزاری مراسم محرم، چرا؟

سخن روز
سخن روز

به‌دنبال اظهارات دیروز خامنه‌ای که در برابر موج رو به‌گسترش اعتراضها و مخالفتها گفت: «در عزاداریها معیار آن چیزیست که کارشناسان بهداشت به‌ما می‌گویند» روحانی هم امروز در ستاد کرونا این عقب‌نشینی را تکمیل و بارز کرد و گفت: «اجتماعات هم‌چنان ممنوع است. در ستاد کرونا گفته‌ایم در کل کشور اجتماعات چه عزا، چه عروسی، چه سیمنار ممنوع است». و در توجیه آن گفت: «دشمنهای ما منتظرند یک بهانه پیدا کنند بگوید آقا فلان شهر چون عزاداری تو خیابان بود و اجتماع بود هفته بعد که مردم گرفتار شدند و این مال عزاداری تاسوعا بوده. نباید بگذاریم یک چنین بهانه‌یی دست دشمنان دین بیفتد».

در حالی که همین روحانی یک هفته پیش (۴مرداد) گفته بود: «مراسم عزاداری امام حسین حتماً باید برگزار شود وضعیت قرمز و زرد و سفید هم نداریم».

دلایل عقب‌نشینی

آنچه خامنه‌ای و روحانی را ناگزیر از این عقب‌نشینی زبونانه کرده عبارت است از:

  • اعتراضات گستردهٔ اجتماعی که دامنهٔ آن از آخوندهای حوزه تا بدنهٔ دولت را فراگرفته است. طوفانی از اعتراضات اجتماعی علیه تصمیم برگزاری مراسم محرم، فضای مجازی و غیرمجازی را فراگرفت از سازمان نظام پزشکی تا مجمع انجمنهای گروه پزشکی کشورکه در نامه‌یی به‌روحانی، هشدار دادند که در صورت برگزاری مراسم مراسم محرم تعداد فوتی‌ها از ۲۰۰مورد در روز به‌۱۶۰۰نفر خواهد رسید. حتی در درون وزارت کشور و ستاد کرونا نیز مخالفتها با صدای بلند ابراز می‌شد. رئیسی یکی از معاونان وزارت بهداشت گفت: «نظر قاطع وزارت بهداشت این است که برگزاری مراسم پرجمعیت در محرم ممنوع باشد، به‌ویژه در محیط‌های سربسته که قاطعانه و محکم با آن مخالفت می‌کنیم».
  • اعتراض کادر درمانی کشور که همین الآن هم زیر فشار هجوم کرونا از پا درآمده‌اند. معاون انتظامی سازمان نظام پزشکی اعلام کرد بیش از ۶هزار نفر از کادر درمان در سراسر کشور تاکنون به‌کرونا مبتلا شده و ۱۴۰نفر از آنها جان خود را از دست داده‌اند. علاوه بر این کادر درمانی وزارت بهداشت به‌روحانی هشدار دادند سیستم فرسودهٔ درمانی رژیم تاب تحمل یک پیک دیگر را ندارد.
  • فتوای آقای سیستانی مبنی بر این‌که مجاز نبودن تجمعات بزرگ و توصیه او مبنی بر این‌که عزاداری در خانه‌ها و با حضور اهل خانه برگزار شود تاثیر تعیین‌کننده‌ای در عقب‌نشینی خامنه‌ای و روحانی داشت چرا که خامنه‌ای توان ایستادگی در برابر فتوا و نظر فقهی آقای سیستانی را ندارد.

تعریف شیادانه روحانی از وضعیت قرمز و سفید

روحانی در اظهارات روز شنبه خود تعریف جدیدی از وضعیت قرمز و سفید کرونایی داد. بنا‌ به‌این تعریف وضعیت قرمز را تنها تعداد بالای مبتلایان و فوتی‌ها مشخص نمی‌کند، اگر تعداد تخت بیمارستانی جوابگوی مراجعات بود وضعیت سفید و اگر نبود نارنجی یا قرمز است. به‌نظر می‌رسد که با این ترفند می‌خواهند از تعداد شهرهای قرمز کم کنند. چون به‌طور واقعی بسیاری از بیماران در خانه‌ها بستری‌اند و توان مراجعه به‌بیمارستان و پرداخت هزینه‌های آن را ندارند.

اما روحانی به‌این ترتیب یک دروغ و دغل خودش را هم برملا کرد؛ او در اوایل امسال ادعا می‌کرد، نه تنها در کشور تخت و امکانات بیمارستانی کم نیست، بلکه ۲۰هزار تخت اضافی هم وجود دارد. اما اکنون اعتراف می‌کنند که در ۲۶استان کشور وضعیت قرمز است، یعنی در این استانها تخت بیمارستانی و تخت آی‌سی‌یو خیلی کمتر از نیاز است.

نتیجه‌گیری از این عقب‌نشینی ناگزیر

روشن است که رژیم بر اساس استراتژی ضدبشری کلان تلفات انسانی و ساختن خاکریز از انبوه اجساد قربانیان کرونا می‌خواهد در مقابل امواج قیام سد و راه‌بند ایجاد کند و از همین رو برگزاری مراسم محرم را در دستور کار خود قرار داده بود اما موج اعتراضات، رژیم را دچار این وحشت کرد که ممکن است همین تصمیم به‌جرقه قیام منجر شود؛ درست مانند تصمیم به‌اجرای احکام ۳جوان قیامی در تهران و ۵جوان قیامی در اصفهان که به‌رغم نیاز شدیدش به‌گرفتن زهر چشم از نیروهای قیامی ناچار شد از آن صرفنظر و عقب‌نشینی کند اما این عقب‌نشینی هم مانند هر عقب‌نشینی دیگر برای دیکتاتوری در حال سقوط بسیار خطرناک و مرگبار است زیرا ضعف و درماندگی حاکمیت را به‌مردم به‌جان آمده نشان می‌دهد و آنها در عمل می‌بینند که می‌توانند با اتحاد و اقدام قاطع خود رژیم را به عقب‌نشینی وادار کنند.