728 x 90

فروپاشی اقتصادی و شعبدهٔ جدید غارت

سخن روز
سخن روز

محمدرضا فرزین رئیس کل بانک مرکزی در کابینه ورشکستهٔ رئیسی جلاد روز ۲اسفند از راه‌اندازی نهادی با عنوان «مرکز مبادلهٔ ارز و طلا» خبر داد و گفت وظیفهٔ این مرکز کشف و اعلام نرخ واقعی ارز است. مقامات رژیم گفتند هدف این اقدام را «ایجاد مرجعیت قیمت، افزایش حجم معاملات رسمی و سهولت دسترسی متقاضیان بازار ارز و طلا» اعلام کردند. (روزنامهٔ حکومتی همدلی ۳اسفند). فرزین هنگام اعلام نهاد جدید، ابقای ارز نیمایی را تأیید کرد و گفت: «تأمین ارز کالاهای اساسی و تجهیزات پزشکی و سایر نیازها را با ارز ۲۸۵۰۰تومان تأمین می‌کنیم».

در اولین روز شروع کار این مرکز، دلار حواله در ۳۶۱۳۰تومان و دلار اسکناس ۴۱۵۴۹تومان قیمت خورد (تلویزیون رژیم – ۲اسفند). البته طولی نکشید که دلار بالای ۵۰هزار تومان خودش را به بازار تحمیل کرد.

ارزیابیهای کارشناسان اقتصاد و حرف و حدیثهای وحشت‌آلود در درون حاکمیت، هم در مجلس ارتجاع و هم در رسانه‌های حکومتی، برای شعبدهٔ دولت رئیسی سرنوشتی وخیم‌تر از دلار جهانگیری را پیش‌بینی می‌کنند و آن را مصداق این ضرب‌المثل می‌دانند: «امامزاده‌یی که کور می‌کند ولی شفا نمی‌دهد».

موارد زیر بی‌نیاز از توضیح است:

  • اعلام این دو نرخ، به‌معنی رسمیت دادن به‌نرخهای جهش یافتهٔ روزهای اخیر است.
  • معلوم نیست که مرکز کذایی نرخ روزانهٔ ارز را چگونه و بر اساس چه معیارهایی «کشف و اعلام» می‌کند.
  • در همین اولین قدم، دو نرخ ارز توسط این مرکز اعلام شده، در حالی که سایر نرخهای قبلی هم به‌قوت خود باقی است.
  • یکی از اعضای مجلس ارتجاع (کاظم موسوی در جلسهٔ ۳اسفند) گفت: «ما چند جور ارز داریم، ارز نیمایی، ارز متشکله، ارز بازار، آزاد ارز، چی چی چی... زهرمار تازه تولد یافته»... .
  • تأمین نیازهای ارزی متقاضیان دروغی بیش نیست. به‌عنوان مثال برای هر مسافر تنها ۳۰۰دلار در نظر گرفته شده و مسافران مجبورند بقیهٔ آن را از بازار آزاد تهیه کنند
  • بانک مرکزی با ایجاد این مرکز، نه تنها هیچ‌گونه وعده‌یی برای پایین آمدن نرخ ارز نمی‌دهد، بلکه به‌نرخهای جهش یافتهٔ کنونی رسمیت داده و جای افزایش باز هم بیشتر نرخ ارز را با عبارت مسخرهٔ «کشف نرخ واقعی» ارز در هر روز باز می‌گذارد.

اکنون کمتر کسی است که نداند سرنخ افزایش سرسام‌آور نرخ ارز یا در واقع سقوط آزاد ارزش پول رسمی کشور در دست خود رژیم است. به‌گفتهٔ یکی از اعضای مجلس ارتجاع (ایزدخواه ـ ۳اسفند) «نرخ واقعی دلار زیر ۲۰هزار تومان است». بازی با نرخ ارز و بالا بردن نرخ آن، همواره عمده‌ترین مکانیسم غارت عموم مردم ایران به‌خصوص اقشار محروم و حقوق‌بگیران بوده است. زیرا با پایین آمدن ارزش پول، قیمت همهٔ کالاها روز به‌روز بالا می‌رود و پول توی جیب مردم مانند برف روز به‌روز آب می‌شود. این همان واقعیتی است که حتی در مجلس ارتجاع نیز به‌آن اغان می‌کنند. یکی از اعضای مجلس (آخوند نقدعلی در جلسهٔ ۳اسفند) گفت: «مسلما هم شما می‌دانید که این مسأله یک مسأله واقعی نیست... برنامه‌ریزی توطئه‌آمیزی دارد اتفاق می‌افتد». این واقعیت از چشم مردم هم دور نیست و این روزها غارت‌شدگان خشمگین فریاد می‌زنند: «درآمدها ریالیه، هزینه‌ها دلاریه».

علاوه بر این تعدد نرخ‌های ارز نیز از مهمترین شیوه‌های رانت‌خواری و چپاول باندهای غارتگر حاکم است. تفاوت قیمت دلارهایی که رژیم با اسامی مختلف و ارزانتر از نرخ آزاد ارز، وارد بازار می‌کند و به‌اصطلاح پول‌پاشی می‌کند، عمدتاً خوراک باندهای غارتگر می‌شود. به‌نوشتهٔ یکی از سایتهای حکومتی (اقتصاد۲۴ ـ ۲۵بهمن): «فرزین، رئیس کل بانک مرکزی... به‌صورت شدیدتری سیاست ارزپاشی و توزیع رانت را دنبال کرد. او در یک برنامه تلویزیونی تأکید کرد در ۴۰روزی که مسئولیت ریاست بانک مرکزی را برعهده داشته ۶.۵میلیارد دلار ارز در نیما عرضه کرده است... معنی دقیق‌تر این حرف یعنی در ۴۰روز گذشته ۹۵هزار میلیارد تومان بین تاجران رانت توزیع شده است. به‌عبارتی ویژه‌خواران روزی دوهزار و ۳۷۵میلیارد تومان سود آنی و بادآورده را در جیب گذاشته‌اند»... .

در ورای فساد و غارتگری و ورشکستگی و ناکارآمدی اقتصادی، روی آوردن دولت رئیسی به این شعبده‌بازی رسوا هم بیانگر فروپاشی اقتصادی و بحران بی‌علاج ارزی است وهم بیانگر شکست سیاسی پروژه رئیسی برای حفظ نظام در برابر قیام. این تلاش بی‌فرجام نیز یک بار دیگر این حقیقت را اثبات می‌کنند که مردم ایران برای نجات از این ورطه هیچ راهی جز به‌زیر کشیدن این حرامیان ندارند. این واقعیت را قیام‌آفرینان با این شعار فریاد می‌زنند: «فقر، فساد گرونی می‌ریم تاسرنگونی»

 

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/521b53ee-3852-4695-8eaf-1d7d6248ed27"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات