728 x 90

مروری بر رسانه‌های حکومتی - یکشنبه۲۸ اردیبهشت۹۹

گزیده روزنامه‌های حکومتی
گزیده روزنامه‌های حکومتی

ترکیدن حباب دروغها کرونایی در چهرهٔ نظام

در روزنامه‌های حکومتی امروز در صدر بحرانهای رژیم، به‌وضوح شکست تلاشهای حکومتی برای عادی جلوه دادن وضعیت گسترش کرونا دیده می‌شود. وطن امروز از باند خامنه‌ای به‌نقل از یک عضو کمیته کشوری مبارزه با کرونا نوشته است: «سیاست بازگشایی اصناف، از سرگیری فعالیت مشاغل و رفع همه محدودیتها در شرایطی که ویروس کرونا هم‌چنان جولان می‌دهد و جان می‌گیرد، سیاستی اشتباه و برخلاف اجرای پروتکل‌های بهداشتی است.. . ». جهان صنعت از باند مغلوب زیر عنوان «فاجعه وخیمی در راه است» رو در روی خط بازگشایی اماکن درسی و ورزشی و زیارتگاهها نوشته است: «اما جامعه پزشکی ایران اعلام می‌دارند که تا زمانی که واکسن این ویروس تولید نشود یا درمان قطعی برای شکست این ویروس فراهم نشود باید نکات بهداشتی و فاصله‌گذاری اجتماعی را رعایت کنند». این روزنامه در ادامه به‌نقل از یکی از کارشناسان نظام نوشته است «به دولت هم هشدار دادیم، بازگشایی‌ها را به تعویق بیندازند تا ماه بعد دچار پشیمانی نشوند». و اقتصاد سرآمد نوشته است: «مردم استان سیستان و بلوچستان زیر خط امنیت غذایی قرار دارند و برای این‌که مایحتاج روزانه فرزندان‌شان را تهیه کنند باید از خانه خارج شوند، همین امر باعث می‌شود فاصله‌گذاری اجتماعی را آن‌طور که باید رعایت نکنند. تعداد کودکان کار در استان سیستان و بلوچستان هم بسیار زیاد است، ۳۰درصد جمعیت شهر به آب بهداشتی دسترسی ندارند تا پروتکل‌های بهداشتی که به آنها اعلام و ابلاغ می‌شود را رعایت کنند».

پشت‌پرده بسته‌های معیشتی

رژیم از این نوع تعریف از خود کردنها کم نداره. اما واقعیت امر به قدری آشکار است که روزنامه‌های حکومتی هم به آن اذعان می‌کنند. برای نمونه روزنامه حکومتی مستقل نوشته است: «افتخاری ندارد این‌که حرم‌ها و مصلاها را پر کنیم از بسته‌های معیشتی و آمار بدهیم از افزایش میلیونی تعداد بسته‌ها و کمک‌ها! معنای پنهان این آمارهای بزرگ، یعنی رشد بی‌سابقه فقر و افزایش جمعیت فقرا!». در ادامه در مورد این نمایشهای سخیف کمک‌رسانی نوشته است «چند روزی می‌شود تلویزیون کلیپی را پخش می‌کند که یک راننده تاکسی کلافه از بیکاری کرونایی، با دریافت یک بسته غذایی مزین به آرم هلال احمر خوشحال می‌شود و مشکل اقتصادی خودش را حل شده می‌بیند! در حیرتم از شعور دینی جماعتی چند ده نفره که همگی زیر فلاش دوربینهای عکاسی خبرنگاران جمع شده بودند تا یک بسته معیشتی را تحویل یک خانواده نیازمند بدهند!»

تنگ‌تر شدن حلقهٔ تحریم‌ها و تشدید انزوا

از ترکیدن حباب بورس و گرانی ارز و سکه و جنگ گرگها در عرصه‌های مختلف و ابراز نگرانی از آثار اقتصادی کرونا و پیامدهای اجتماعی آن در روزنامه‌های حکومتی دیده می‌شود. به‌نظر می‌رسد وحشت از خفگی اقتصادی در اثر تشدید تحریم‌ها و تمدید تحریم‌های تسلیحانی رژیم بیشترین مقالات را به خودش اختصاص داده. وطن امروز از باند خامنه‌ای نوشته است: «یکی از جدی‌ترین برنامه‌های آتی آمریکا برای تنگ‌تر کردن حلقه تحریم‌ها و تحمیل فشار حداکثری بر دولت بر تحریم صادرات گاز ایران متمرکز شده است». و دنیای اقتصاد هم نوشته است: «در حالی که بازگرداندن تمامی تحریم‌های سازمان‌ملل علیه ایران اقدامی خطرناک خواهد بود، اما امتحان کردن این روش برای تحریم‌های تسلیحاتی اقدامی زیرکانه است و ممکن است برخی از متحدان واشنگتن با این ادعای آمریکا که ایران می‌تواند از تسلیحات جدیدش علیه نیروهای نظامی غربی در منطقه استفاده کند، از تمدید ممنوعیت تسلیحاتی حمایت کنند».