728 x 90

هماورد – قسمت چهارم

انقلاب ۲۲ بهمن

هماورد
هماورد

برنامه «هماورد» گفتگویی است با برادر مجاهد خلق مهدی خدایی صفت از مسئولان سازمان مجاهدین خلق ایران. در چهارمین قسمت از این سلسله برنامه، مواضع سازمان مجاهدین خلق ایران در قبال انقلاب ضدسلطنتی طی ۵مصاحبه برادر مجاهد مسعود رجوی مورد بحث و گفتگو قرار گرفته است. بیان ویژگی‌های انقلاب ضدسلطنتی، تهدیدها و مبرمترین وظایف پس از انقلاب ضدسلطنتی از دیگر موضوعات مورد بحث می‌باشد.

 

 

انقلاب ۲۲بهمن

انقلاب ۲۲بهمن تحقق پیدا کرد. آن بهار آزادی که شکفته بود در یک‌طرف و در طرف دیگر، خمینی با در دست داشتن قدرت مذهبی، سیاسی، نظامی و مشروعیت یک انقلاب در دستانش.

 

انتشار مصاحبه مسعود رجوی در شب ۲۲بهمن با کیهان

شب ۲۲بهمن، درست همان موقع که پادگانها و دژهای قدرت شاه زیر هجوم سنگین مردم و نیروهای اجتماعی مجاهدین و فدایی‌ها فرو‌ می‌ریخت، روزنامه کیهان مصاحبه خود با مسعود رجوی، رهبر مجاهدین، را منتشر کرد.

ما یک گروه ۶ــ۷نفره بودیم که آن‌ شب مأموریتمان در مناطق شرق تهران بود. یادم هست همین‌که روزنامه رسید، بچه‌ها دور هم حلقه زدند تا صحبت‌های مسعود رجوی را تا کلمه آخر بخوانند.

این مصاحبه، که فکر می‌کنم در ۳شماره کیهان منتشر شد، در آن روزها بین‌ نیروها و علاقمندان دست به دست می‌گشت.

مسعود رجوی سرنگونی شاه را تنها اولین گام ضروری از یک مسیر طولانی اعلام کرده بود. او در این مصاحبه دیدگاههای اساسی مجاهدین را درباره انقلاب تشریح کرده و روی مبرم‌ترین مسائل انگشت گذاشته بود:

ضرورت اتحاد عمل تمامی نیروها و هشدار در مورد هر گونه تفرقه‌افکنی. این نکته به‌خصوص در آن روزها اهمیت زیادی داشت، چرا که آخوندهای خمینی حتی در تظاهرات ضدشاه نیز انحصارطلبی خودشان را نشان داده، تفرقه‌افکنی می‌کردند.

برنامه توسعه عادلانه اقتصادی با بسیج توده‌یی و تضمین حقوق طبقات زحمتکش.

تضمین آزادیها و حقوق برابر زنان با مردان.

تضمین حقوق دموکراتیک کلیه گروه‌های سیاسی با هر نوع عقیده و مرام.

بهمن سرکش ۵۷و سقوط دیکتاتوری سلطنتی

در مسیری که به ۲۲بهمن‌۱۳۵۷منتهی شد، مردم ایران یکدل و یک‌زبان شدند و زمستان دیرینه ستم‌شاهی را درهم شکستند.

بهمن سرکش۵۷که بسیاری از حساب و کتابها را درهم ریخت، خروش مردم ایران برای آزادی بود.

درباره سالهای پس از ۲۲بهمن و سرنوشت آن انقلاب، حرفهای گفتنی زیاد است. اگر چه همان‌موقع هم ارزیابی‌های متفاوتی درباره آن انقلاب وجود داشت.

عده‌یی عقیده داشتند که انقلاب ۲۲بهمن شکست خورد و ناکام ماند. در ناکامی آن شکی نیست، اما در جامعه ما یک عقیده دیگر هم با ریشه‌های گسترده اجتماعی و تاریخی وجود داشت که معتقد بود:

« انقلاب عظیم ما نه مرده و نه خاکستر شده، به‌عکس، جریان دائماً عمیق‌شونده و روشنگر خود را به‌رغم همه خاکسترهایی هم که بر سرش ریخته‌اند، هر روز و هر ساعت، در هر کوی و برزن، در داخل هر کلاس و هر خیابان و هر خانه و خانواده، دارد ادامه می‌دهد…

هر انقلاب برای رسیدن به بلوغ خودش باید از مراحلی عبور کند، باید از درون قلوب و ضمایر تک‌تک آحاد جامعه بگذرد و…»

 

کانون‌های شورشی قلب تپنده انقلاب

من الآن که این جملات را گفتم یاد کانون‌های قهرمان شورشی سازمان مجاهدین خلق ایران افتادم که اینها در واقع همان هسته‌ها و کانون‌هایی هستند که در هر شهر و محله و هر خانه و خانواده دارند انقلاب را به پیش می‌برند.

به هرحال قبلاً هم گفتم طرز فکری که سخنگوی آن مسعود رجوی است، توسط سازمان مجاهدین خلق ایران نمایندگی می‌شد.

برخی از دیگر مسلمانان، ملی‌گراهای مترقی، آزادیخواهان لائیک، مارکسیستها و اقلیتهای قومی و مذهبی نیز که با جهت‌گیریهای سیاسی سازمان مجاهدین خلق ایران همخوانی داشتند حول این سازمان سمت‌ و ‌سو گرفتند.

برای آنهایی که تحقق آرمانهای انقلاب ۲۲بهمن و تعمیق آن، عزمی بازگشت‌ناپذیر بود، برای آنهایی که فلسفه انقلاب چیزی جز «آزادی» به مفهوم عمیق کلمه نبود، البته راه سختی در پیش بود.

همان راهی که پیش از این با خون سرخ و جوشان پیشگامان و راهگشایان جنبش مسلحانه علیه شاه گشوده شده و در ۲۲بهمن به‌ثمر نشسته بود.

 

ویژگیهای عمده انقلاب ۲۲بهمن

اتفاق و اتحاد همه اقشار و طبقات جامعه

نقش زنان در آن انقلاب

سرنگونی دیکتاتوری وابسته سلطنتی

انقلاب ۲۲بهمن باشکوه و کم‌نظیر بود. انقلابی که در آن عموم ملت ایران به‌طور یکپارچه شرکت کردند و اتفاق شورانگیز و کم‌نظیر ملی را به‌ نمایش گذاشتند.

ستم دیرین به‌گور سپرده شد و بهار دلپذیر آزادی چه زیبا شکفت. اما اگر زود پژمرد، رهروان طریق آزادی را ناامید نکرد.

اشاره به ۵مصاحبه مسعود رجوی در فاصله یک ماه و هشت روز بعد از انقلاب تا آخر اسفند ۵۷و روشنگریهای انجام شده که هم افشای مواضع ارتجاعی خمینی آن هم در آن شرایط که همه اهرمهای قدرت در دست او بود بالاخره بیان دیدگاههای خود مجاهدین و در یک‌کلام مرزبندی با خمینی در همه مواضع سیاسی، اجتماعی و ایدئولوژیکش.

به یاد بیاوریم سخنان مرحوم پدر طالقانی را که همیشه از استبداد مذهبی به‌عنوان خطرناکترین نوع استبداد یاد می‌کرد.

و راستی چه سخن درستی بود. رژیم خمینی فقط دشمن ایرانیان نیست. این رژیم ضدبشری جدی‌ترین تهدید صلح و ثبات جهانی است و هیچ نقطه‌یی از دنیای معاصر از گزند آن در امان نمانده است.

کافیست یک قلم به پرونده جنایی دیپلمات‌ـ تروریست‌های رژیم در بسیاری از کشورهای جهان اشاره کنیم. غالب آنها به‌خاطر چند فقره ترور و قتل و جنایت تحت پیگردند. و رژیم در تمامیتش جز یک جذام بین‌المللی نیست.

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/fde37df9-2d4b-4ffd-979f-11bf2922eaf3"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات