728 x 90

همراه با سؤالات شما- قسمت ۵۱

گفتگو با رضا مرادی
گفتگو با رضا مرادی

همراه با سؤالات شما- قسمت ۵۱

 

نگاهی به تحولات اخیر آمریکا و رژیم و چشم‌‌ اندازهای پیش رو

پس از آمدن بایدن در آمریکا، از خامنه‌ای تا روحانی آن را بازیافت یک «فرصت» بعد از رفتن ترامپ دانستند و اینکه تحریم‌‌ها تمام و برجام۲۰۱۵ با تغییراتی جزیی برقرار می‌شود.

خامنه‌ای برای اینکه پای برجام۲۰۱۵را محکم کرده و بایدن را زیرفشار بگذارد؛ مسیر پرریسکی را انتخاب کرد از یکسو در مواضع رسمی خود اعلام کرد: «اگر می‌خواهند نظام به‌تعهدات (برجام) برگردد، آمریکا باید همه تحریم‌ها را لغو کند!» و از سوی دیگر با لگدپرانی تروریستی به مواضع آمریکا در عراق حمله کرد و در ادامه نیز اعلام کردند که روز سوم اسفند از پروتکل الحاقی و تعهدات هسته‌ای خارج می‌شوند

ظریف هم  این مدت را جمع زده و گفت: «الآن یک ماه است که دولت آقای بایدن سیاست فشار حداکثری دولت آقای ترامپ یعنی سیاست بی‌قانونی، قلدری و زورگویی را ادامه می‌دهد» و در عمل نیز بایدن تا به همین امروز هیچ اقدامی برای رفع تحریم نفتی و بانکی و سایر تحریم‌ها انجام نداده و حتی حرفی هم از آن در میان نیاورده است

حال با توجه به همه دود ودم‌ها و اخبار مختلف و حتی متناقض؛ می‌خواهیم بدانیم که مسیر پیش رو به چه سمتی می‌رود و رژیم چه می‌کند یا می‌تواند بکند؟ چشم اندازهای محتوم چیست؟

برای فهم بهتر بحث نیاز است که با اخبار طرفین اشنا شویم  در صورت امکان مواضع اعلام آمریکا و اروپا مقداری توضیح بدهید؟

جو بایدن، در کنفرانس امنیتی مونیخ ۲۰۲۱: «ما آماده‌ایم تا مذاکره در مورد برنامه اتمی رژیم ایران شروع کنیم. اما هم‌چنین بایستی به فعالیت‌های بی‌ثبات کننده رژیم ایران در سراسر خاورمیانه بپردازیم.»

نیویورک پست نوشت: بایدن پیشنهاد مذاکره میدهد در حالی که رژیم شیطانی به رفتار مرگبارش ادامه می‌دهد

رویترز به ‌نقل از کاخ‌سفید: آمریکا قصد ندارد هیچ قدم دیگری در واکنش به فشارها از سوی رژیم ایران قبل از گفتگوها با این رژیم و قدرتهای جهانی برای بازگشتن به توافق هسته‌یی ۲۰۱۵ بردارد.

آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا گفت: باید مسائل دیگری که برای ما و کشورهای مختلف جهان مشکل آفرین هستند را به این برجام اضافه کنیم و سخنگوی کاخ‌سفید گفت: «رژیم ایران تا انجام تعهداتش خیلی فاصله دارد»

خبرگزاری فرانسه: جو بایدن، برای ورود مجدد به‌توافق هسته‌یی سال۲۰۱۵ که توسط ترامپ دور‌ انداخته شد عجله نخواهد کرد

در بیانیه مشترک وزرای خارجه آلمان، فرانسه، انگلستان و آمریکا نیز آمده است: «تأکید می‌کنیم تصمیم برای محدود کردن دسترسی آژانس بسیار خطرناک است» و هایکو ماس وزیر خارجه آلمان گفت: «رژیم ایران... با آتش‌بازی می‌کند».

واکنش و مواضع رژیم در این رابطه چه بوده است؟……