728 x 90

گفتگو با محمد سیدی کاشانی «بابا»

کنتراست ۵

کنتراست شماره ۵
کنتراست شماره ۵

عضویت محمد سیدی کاشانی “بابا” در سازمان مجاهدین خلق ایران

مصاحبه‌ٔ رادیویی که می‌شنوید، آخرین مصاحبه‌ٔ مجاهد صدیق، محمد سیدی کاشانی می‌باشد. محمد سیدی کاشانی که در مجاهدین به «بابا» شناخته و به همین نام نیز صدا می‌شد. او از اعضای اولیه‌ٔ سازمان مجاهدین خلق ایران بود که در نیمه‌ٔ شهریور ۱۳۴۴، همزمان با تأسیس سازمان، توسط بنیانگذار محمد حنیف‌نژاد عضوگیری شد.

 

 

بابا که متولد ۱۳۲۱در تهران بود در این مصاحبه از پیشینه‌ٔ مبارزاتی خود قبل از پیوستن به مجاهدین می‌گوید. در سال ۱۳۳۹عضو نهضت آزادی شد و فعالیت‌های سیاسی خود را آغاز کرد. بابا تعریف می‌کند که محمدرضا شاه چطور احزاب و جریانهای سیاسی را در جریان انقلاب سفید جمع کرد و خفقان کامل را اعمال کرد.

در این گفتگو برای اولین بار، بابا تعریف می‌کند که چرا و چگونه او «بابا» نامیده شد.

 

اولین دیدار با محمد حنیف‌نژاد

در ادامه‌ٔ گفتگو شرح اولین جلسه‌یی که بنیانگذار سازمان مجاهدین خلق ایران، بابا و شهید ناصر صادق و شهید دکتر طباطبایی و چند نفر دیگر را می‌شنویم. در آن جلسه محمد حنیف‌نژاد طی سخنانی نافذ و مؤثر، آنها را عضوگیری کرده و به این صورت آنها اولین کادرهای سازمان مجاهدین پس از تأسیس بودند.

 

مسئول نهاد موسیقی سازمان مجاهدین خلق ایران

بابا سالیان مسئول نهاد موسیقی سازمان مجاهدین خلق ایران بود. تمامی ترانه‌ها و سرودهای سازمان در دهه‌ ۶۰که توسط آهنگسازان به‌نام ایران هم‌چون مرتضی حنانه و علی تجویدی و فریدون ناصری و محمد شمس و… تنظیم شد، تحت مدیریت و نظارت او تهیه شد. خیلی از این سرودها در زندانهای رژیم سلطنتی محمدرضا شاه پهلوی توسط مجاهدین زندانی سروده و ملودی‌های آن ساخته و سینه به سینه حفظ شده بود.

شرح حال ساخته شدن اولین سرود سازمان به نام سرود «خون» که ملودی آن را خود بابا در زندان اوین ساخته‌ بود شنیدنی‌ست. نحوه‌ٔ تنظیم و ضبط این سرودها را بابا در این مصاحبه بازگو می‌کند از جمله سرود گل توفان که بعد از خروج بابا از ایران در سال ۶۳تهیه شد ولی آهنگساز آن محمد شمس در ایران بود و داستان ویژهای دارد.

در پایان، بابا به این سؤال پاسخ می‌دهد که به‌عنوان پایه‌گذار موسیقی مجاهدین چه احساسی نسبت به نسل‌های بعدی که موسیقی و ترانه‌ها و سرودهای سازمان مجاهدین را تولید می‌کنند دارد.

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/a2284df1-51e7-4e89-8e86-1c70f2e7391e"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات