728 x 90

امواج کرونا و فاجعه پیش رو

سخن روز
سخن روز

موج سوم کرونا سراسر کشور را فراگرفته. گردباد نامریی و خاموش کرونا با تندی سراسر کشور را درمی‌نوردد و زن و مرد و پیر و جوان و کودک را به‌کام مرگ می‌فرستد. ابعاد فاجعه چنان است که دیگر رژیم مثل گذشته قادر به‌کتمان و سانسور خبرهای آن نیست و روحانی شیاد دیگر نمی‌تواند از عادی بودن اوضاع داد سخن بدهد. اکنون این حریرچی قائم‌مقام وزارت بهداشت و درمان رژیم است که اعتراف می‌کند که از موج کرونا گذشتیم و درگیر دریای طوفانی هستیم و دیگر سخن گفتن از رنگهای مختلف بی‌معنی است، زیرا سراسر کشور در وضعیت قرمز است.

ابعاد فزایندهٔ فاجعه

گذری کوتاه به‌خبرهایی که به‌هر حال از فیلتر سانسور رژیم عبور کرده‌اند، شاید بتواند تا حدودی ابعاد فاجعه را بیان کند:

  • وضعیت در سراسر کشور قرمز است و در تهران فوق قرمز!
  • وضعیت اصفهان بحرانی است. شمار فوتی‌ها ۳برابر شده!
  • در قم، رئیس دانشگاه علوم پزشکی گفت: «وضعیت در قم از بیستم شهریور فوق قرمز شده است».
  • سخنگوی وزارت بهداشت روز اول مهر اعلام کرد: «در ۲۴ساعت گذشته، ۳۷۱۲بیمار جدید کرونا در کشور شناسایی شد که بالاترین رقم از ابتدای شیوع کرونا در ۷ماه گذشته است».
  • بنا‌به گزارشهای دریافتی، آمار فوتی‌ها در بیمارستان هزار تخت‌خوابی تهران تا اول مهر بیش از هزار نفر و فوتی‌ها در بیمارستان لقمان حکیم تهران بیش از ۵۰۰نفر می‌باشد.

شاخص اوضاع فوق بحرانی کرونا در کشور، اظهارات خامنه‌ای در روز دوشنبه (۳۱شهریور) در مراسم شروع جنگ ضدمیهنی است که ضمن اشارهٔ کوتاهی به‌کرونا گفت: «آن را دست‌کم نگیرید!». ولی‌ وقیح بی‌شرم فراموش کرده است که در ۱۳اسفند ماه گذشته گفته بود: «کرونا یک مسأله گذراست، یک چیز فوق‌العاده نیست... خیلی بزرگش نکنیم».

آخوند روحانی نیز همین مضمون را با بیانهای مختلف طی ماههای گذشته بارها تکرار کرده و مثلاً گفته است کرونا مثل سرماخوردگی است ۸۰ تا ۸۵درصد مردم بدون آن‌که خودشان بدانند مبتلا می‌شوند و خودشان هم خوب می‌شوند و کلاً خط رژیم کوچک‌نمایی کرونا و عادی جلوه دادن شرایط بود؛ چرا که از یک‌سو نمی‌خواست کمترین بهایی برای مقابله با آن و از جمله با قرنطینه کردن مردم بپردازد و از طرف دیگر چنان که ولی‌فقیه جنایتکار ارتجاع یکبار صراحتاً گفت کرونا را هم مانند جنگ ضدمیهنی یک نعمت و فرصت تلقی می‌کرد تا با انبوه تلفات کرونا و با فضای یأس و اندوه و عزای ناشی از آن راه قیام را سد کند. آن همه اصرار بر برگزاری عزاداریهای محرم هم‌چون سالهای گذشته به‌رغم ابراز مخالفتهای گستردهٔ همهٔ متخصصان و کادر درمانی و آن همه اصرار بر بازگشایی زودرس مدارس، هیچ توضیح و توجیه دیگری ندارد جز این‌که رژیم و مشخصاً خامنه‌ای و روحانی عمد داشتند که مردم هر چه بیشتری را روانهٔ قربانگاه کرونا کنند.

رژیم سعی می‌کند به‌خصوص این واقعیت را که موج کنونی و طوفان مرگی که اکنون در سراسر کشور می‌وزد، ناشی از تجمعات و عزاداریهای محرم است، بپوشاند؛ اما متخصصان به‌طور روزافزونی اذعان می‌کنند «عدم رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی در هیأتها بعد از دهه اول محرم». عامل اصلی موج جدید است. (مسعود یونسیان عضو کمیته اپیدمیولوژی کووید-۱۹ ـ دانشگاه علوم پزشکی تهران). همین متخصصان هشدار می‌دهند که دو هفتهٔ دیگر تعداد مرگ و میر چند برابر بیشتر خواهد شد.

رژیم و نتیجهٔ کلان‌بازی کرونا

اکنون سؤال این است که آیا خامنه‌ای و روحانی توانسته‌اند به‌هدف شوم خود، یعنی سد کردن قیام با کلان تلفات کرونایی دست پیدا کنند یا نه؟ افزایش کمی و ارتقای کیفی حرکتهای اعتراضی به‌این سؤال جواب منفی می‌دهند. به‌نظر می‌رسد که جامعه از حالت بهت اولیه دارد خارج می‌شود و اندوه و عزا جای خود را به‌خشم و کینه و تهاجم می‌دهد. اکنون علائم و نشانه‌های نفوذ ادراک عمومی نسبت به‌نقش و نقشهٔ رژیم در فرستادن مردم به‌مسلخ کرونا را در نیروهای رژیم و رسانه‌های حکومتی و حتی گاه در مجلس ارتجاع هم می‌توان دید و این نقطه‌یی است که موج کرونا به‌طرف خود رژیم برمی‌گردد و دستگاه فکری جنگ و پایداری و روحیهٔ رزمنده و انقلابی در حال چیره شدن بر دستگاه «نه‌جنگ» و عزا و ماتم است. در نتیجه می‌بینیم که رژیم و پاسدارانش ناچارند بیایند و در تلویزیون خود «شبهة» رهبر مقاومت را پاسخ بدهند که در پیام اخیر خود تصریح کرده بود: «اکنون حرف ما این است که سپاه پاسداران باید منحل شود. بودجه و دارایی‌های آن باید به‌مقابله با کرونا و بهداشت و درمان مردم اختصاص یابد. اگر رژیم ولایت فقیه قصد سرکوب و جنگ‌افروزی و صدور ارتجاع و تروریسم ندارد یک ارتش برایش کافیست و نباید هزینه مضاعف سپاه را هم به‌مردم دردمند و محروم ایران تحمیل کند».

اما اباطیل رژیم در توجیه لزوم سپاه پاسداران که وجودش اساساً برای سرکوب مردم و مقاومت ایران است هیچ‌کس را قانع نمی‌کند؛ در نتیجه رژیم ناگزیر است یک گشت سرکوبگرانهٔ دیگر به‌مجموعهٔ گشتهای جورواجور خود تحت عنوان «گشتهای ارشاد کرونا» بیفزاید.

اما روشن است که این اقدامات تشبثات مذبوحانهٔ رژیمی است که ناقوس مرگ آن به‌صدا درآمده و مردم به‌جان آمده و داغدار و گرسنه‌آمادهٔ انفجار و شورش و قیام‌اند.